A koronavírus második hulláma alatt a finn kormány elég jól kezeli a helyzetet. Ennek legjobb mutatója, hogy viszonylag kevés fertőzött mellett alacsony a halálozások száma. Az elvégzett tesztek és fertőzöttek aránya pedig átlag 1,5 százalék.
Az Oului rendőrség és Petrus Schroderus új karácsonyi dallal jelentkezett. Ezzel kíván a rendőrség nyugodt karácsonyt, és kéri a finneket, hogy az ünnepek alatt is maradjanak otthon. Majd hozzáteszik: nem vagy egyedül, kérj segítséget! Sajnos Finnországban is sokakat megvisel a bezártság, nekik is szól ez a dal.
Lappföldön az aranyásók manapság is 20–35 kg aranyat találnak évente Ivalojoki és Lemmenjoki körzetében. 2020 után csökkenni fog ez a mennyiség, mert a bányászati törvény megtiltja a munkagépekkel történő aranybányászatot Lappföldön.
Egyre több finn megy külföldre gyógykezeltetni magát. Észtország az elsődleges célpont, de Magyarország is benne van az első négyben. A fő terület pedig a fogászati kezelés.
Operaénekesi pályafutásáról híres Petrus Schroderus, oului rendőr énekli – a #maradjotthon, finnül a #pysykotona kampány jegyében – a Szeretem az életet, azaz a Rakastan elämää című dalt. Az eredeti dal még a Szovjetunióban született, és Georg Ots észt énekes hozta el a finneknek. A felvételen Oulu üres belvárosát látjuk és a városházát.
Március 28-án mutatta be a finn társadalombiztosítási intézet, a Kela (Kansaneläkelaitos) az új, 2019-as babakelengyét, a bemutatót – szokás szerint – nagy érdeklődés kísérte.
80. születésnapját ünnepeljük idén a ‒ méltán világhírű ‒ finn babakelengyének, vagy anyasági csomagnak, az äitiyspakkausnak. A külsőleg is megújult dobozba idén minden eddiginél több, 64 darab babaholmi került.
Április 24-én mutatta be a finn társadalombiztosítási intézet, a Kela (Kansaneläkelaitos) az új, 2020-as babakelengyét. Idén először szavazni lehetett, hogy mi legyen a kinti kezeslábas mintája.
Az Yle, a finn közszolgálat tévé, Puoli seitsemän (Fél hét) című reggeli adásban hangzott el a felhívás: a független Finnország 100. születésnapja (Suomi 100) alkalmából keresik a legvidámabb alkotásokat, kézimunkákat, amelyeket az ünnep alkalmából készítettek a finnek.
Az új, világszínvonalú és mára világhíressé vált Helsinki központi könyvtárat, az Oodit bemutató sorozatunk második részében azt járjuk körbe, hogy mennyi mindent lehet csinálni az Oodiban. Az írás végén pedig azt mutatjuk be, miként történik a visszavitt könyvek osztályozása, szállítása robotok segítségével.
80 éves lesz 2018-ban a finn babakelengye, az äitiyspakkaus, ebből az alkalomból új minta kerül a dobozára, amit kisgyerekek választottak ki a három befutó közül. Onnea 80-vuotiaalle äitiyspakkaukselle!
Január 14-ig láthatók Kecskés András festőművész képei a Magyar Kulturális és Tudományos Központ galériájában, Helsinkiben a Kaisaniemenkatu 10-ben, hétköznapokon 10 és 18 óra között.
Skandináviában és általában az északi országokban megszokott gyakorlat, hogy a babák még télen is a szabadban alszanak. A magyar édesanyákban több kérdés is fölmerül: milyen hidegben szabad kivinni a babát, mennyire öltöztessem föl, mennyi idős korában szabad először kint altatni a kisbabát? De nézzük, mit is mondanak a kérdésről a finn szakemberek!
December 5-én nyílt meg az új helsinki központi könyvtár, az Oodi, aminek a neve, annyit tesz: Óda. A Helsinki központjában fekvő új, világszínvonalú könyvtár építészeti, statikai és egyben belsőépítészeti remekmű is, külön kiemelve a kivitelezés magas színvonalát. Sorozatunk első részében főként építészeti, statikai és belsőépítészeti szempontból mutatjuk be az Oodit.
A Budavári Evangélikus Gyülekezet képviselőit látta vendégül a kouvolai testvérgyülekezet az augusztus 20-i hétvégén. A találkozó apropója a 18-i, pénteki Művészetek Éjszakája volt, amelyen szerepelt a Budavári Gospel Kórus.
Augusztus 10-én elkezdődött a tanítás a legtöbb finn iskolákban. Tanévkezdéskor több írás is megjelent a finn híroldalakon, most egy tanítóval készült riportból és a lappföldi rendőrség felhívásából idézünk.