80. születésnapját ünnepeljük idén a ‒ méltán világhírű ‒ finn babakelengyének, vagy anyasági csomagnak, az äitiyspakkausnak. A külsőleg is megújult dobozba idén minden eddiginél több, 64 darab babaholmi került.
Március 15-én mutatta be a Kela (Kansaneläkelaitos), a finn társadalombiztosítási intézet az új, 2018-as babakelengyét, amelyben idén is több újdonság van az előző évekhez képest. A kisgyerekes családok körében nagyon népszerű ez a juttatás, mivel jelentősen megkönnyíti a felkészülést a kisbaba érkezésére. Egyrészt nem kell boltról, boltra járva beszerezni a babaholmit, másrészt anyagilag sem mindegy, hogy venni kell, vagy ajándékba kapják a több mint 60 darabos készletet.
A gyermeket váró finn családok a baba születése előtt két hónappal kapják meg a Kelától a babakelengyét, az egyetlen feltétel, hogy a várandós édesanya rendszeresen járjon terhesgondozásra. Ikrek születésekor mindegyik baba után jár a készlet, és az örökbefogadó családok pedig 1990 óta szintén megkapják a dobozt. Évente körülbelül 40 ezer anyasági csomagot készítenek, és amikor elfogy az előző évi, akkor kezdik kiküldeni az újat. Az äitiyspakkaus több mint 5 millió euróba kerül évente a társadalombiztosításnak. A családok választhatnak a dobozt kérik-e, vagy 170 eurót, ami kevesebb, mint a doboz értéke. 2018. június 1-jétől kaphatják ezt az összeget a családok, előtte 140 eurót kaptak, akik a pénzt választották. A növekedés oka, hogy a 2017-es 53 után idén 64 darab babaholmi van a dobozban. Az első gyermek születésekor szinte mindenki a dobozt választja, amíg további gyermekek születésekor csak a családok fele kéri az anyasági csomagot. A BBC riportja után híressé vált kérdésre: Miért alszanak a finn babák dobozban? a válasz, hogy a szivaccsal bélelt doboz gyakran az első lakóhelye a kisbabának. Főleg, ha már van otthon nagyobb testvér, aki még a babaágyban alszik. De gyakran a dobozban viszik magukkal a babát, ha mondjuk az ebédlőben vagy a nappaliban van a család többi tagja.
Miért alszanak a finn babák dobozban?
A babakelengye tartalma évről-évre változik, és több fórumon is vitatkoznak az édesanyák és a szakemberek arról, hogy mi volt jó vagy rossz a dobozban, min kellene változtatni. Ilyen volt például, hogy 1969-től 2009-ig eldobható pelenka volt a csomagban, majd környezetvédelmi okokból helyette újra textil pelenka került a készletbe. De egy ilyen vita után vették ki az anyasági csomagból a cumisüveget a szoptatás szorgalmazva. Van a dobozban óvszer is, volt benne intim síkosító krém 2005 és 2010 között, utána kihagyták, de 2017-ben újra bekerült a szakemberek javaslatára.
A 2018-as finn babakelengye teljes tartalma
Mi van a dobozban 2018-ban?Idén 64 darabos lett a finn babakelengye, ez jelentős növekedés a tavalyi 53-hoz képest. Néhány darabot bemutatunk a készletből.
A finn babakelengye története
A babakelengyét először 1922-ben a Mannerheim Gyermekjóléti Liga kölcsönözte a szegény családoknak Haminában. Az ok a csökkenő születési arány és a magas gyermekhalandóság volt. Akkor kétféle csomag volt: 0–4 hónapos és 5–10 hónapos gyermekeknek. A kinőtt ruhákat azután visszaadták a liga helyi szervezetének, ahol kimosták, ha kellett megvarrták, megfoltozták azokat, majd továbbadták a következő rászoruló családnak.
Kiertokori (Forrás: Arvo Ylppö oldala)
Az 1930-as évekre az egész országban elterjedt a cserekosár intézménye. Sok településen körök alakultak, ahol az asszonyok maguk varrták a környéken élő szegényebb családok kosarába szánt babaruhákat. 1938-tól törvény írta elő az önkormányzatok részére, hogy az alacsony jövedelmű édesanyák részére biztosítsa a cserekosarat. Ezt tartják a finn babakelengye születésnapjának. Az anyasági csomag értéke akkor 400 márka volt, ami az iparban dolgozók havi jövedelmének a harmadát jelentette. Már ekkor feltétel volt, hogy a várandós édesanya részt vegyen a terhesgondozáson. A háború alatt romlott a minőség, néhány darab, mit például az ágynemű, papírból készült, és azóta kapják papírdobozban a babakelengyét a családok.
1949 óta már minden család megkaphatja, nem csak a szegények. Feltétel továbbra is a terhesség alatti orvosi vizsgálatokon való részvétel. 1968 óta van a dobozban vastag hálózsák, ez a babák szabadban történő altatását is segíti. (Cikkünk: Babák altatása a szabadban télen-nyáron – Lasten ulkona nukuttaminen) 1969-től az eldobható pelenka bekerült a csomagba. Az 1970-es évekig a babaruhák fehérek voltak, csak ez után kerültek színes darabok a dobozba, arra ügyelnek, hogy semleges színűek legyenek, amelyek kislányoknak és kisfiúknak egyaránt megfelelnek. Szintén a '70-es évekig a ruhákat külön is becsomagolták, hogy védjék a szennyeződéstől. Azonban a mosógépek elterjedése miatt ez feleslegessé vált. 1990 óta van body a csomagban. 1990-től az örökbefogadó szülők is megkapják az anyasági csomagot. 1994 óta a finn társadalombiztosító, a Kela juttatja el az édesanyáknak a babakelengyét. Előtte ez a szociális minisztérium feladata volt. 2009-től újra textilpelenka van a csomagban. A szoptatás ösztönzésére pedig kikerült belőle a cumisüveg.
Fotók: Kela Äitiyspakkaus 2018 Annika Söderblom © Kela, Mavridisz FedraForrás: Kela Äitiyspakkaus 2018, angolul a finn anyasági csomagról
|