A legalább heti négy-hétszeri szaunázás csökkenti az emlékezetromlás kockázatát a férfiak esetében. Több mint kétezer középkorú, kelet-finnországi férfi vett részt abban a 20 évig tartó követéses tudományos kutatásban, amelyben vizsgálták a szaunázás gyakoriságának és a memóriabetegségek kialakulásának összefüggését.
A Kelet-Finnországi Egyetemen (Itä-Suomen Yliopisto) folytatott kutatás során megállapították, hogy azok a férfiak, akik hetente 4‒7-szer szaunáznak 65 százalékkal jobb eséllyel néznek szembe az Alzheimer kórral és 66 százalékkal más öregkori demenciával, mint azok a társaik, akik csak hetente egyszer szaunáznak.
Pekka Halonen festő szaunája Tuusulában
Jari Laukkanen, a kutatást végző csoport vezetője elmondta: az már régebben is ismert volt, hogy a rendszeres szaunázás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ennek oka és a szaunázásnak a most vizsgált memóriabetegségekre gyakorolt hatásának oka hasonló, ám még kevéssé ismert folyamatokra vezethető vissza. Így további vizsgálatok szükségesek abból a célból, hogy pontosan feltárják a jelenség okait.
A kutatásban összesen 2315, látszólag egészséges férfi vett részt, akik a kutatás kezdetén, a ’80-as évek második felében 42‒60 évesek voltak. A vizsgálat végén, több, mint 20 évvel később 204 férfin Alzheimer kórt, és 123-on öregkori demenciát diagnosztizáltak. A résztvevőket három csoportba sorolták, akik hetente egyszer, 2‒3-szor vagy 4‒7 alkalommal szaunáztak. A kutatás azt állapította meg, hogy a heti egy alkalommal szaunázók közül 65 százalékkal többen voltak Alzheimeresek, és 66 százalékkal többen szenvedtek öregkori demenciában, mint a heti 4-7 alkalommal szaunázók között.
A most megjelent eredményekben nem szerepel a szaunázás nőkre gyakorolt hatása, ám kíváncsian várjuk, vannak-, lesznek-e hasonló kutatások a nőkre vonatkozóan is.
Forrás: Age and Ageing, Kelet-Finnországi Egyetem
Pekka Halonen festő szaunája Tuusulában
|