Több mint 500 éves a kőtemplom Hollolában, amely a lahti régió legjelentősebb középkori műemléke. Amikor építették, természetesen még katolikus templom volt, és Szűz Máriáról kapta a nevét. A templom hatalmas kövekből épül fel, így a monda szerint két óriás Hollo és Márta (Hollo ja Martta) építették a kőtemplomot.
A leletek alapján már a vaskorban is éltek emberek a jelenlegi Hollola területén. A kőtemplom mai helyétől 8 kilométerre már állt egy fatemplom. Az ásatások során föltárták a fatemplom körüli temetőt, ahová 1050 és 1300 között temettek. A hollolai kőtemplom építését az 1400-as évek második felében kezdték el. Az első sekrestyét 1495-ben adták át, a gyülekezeti termet 1500-ban.
A hollolai gyülekezet 10 éve minden nyáron középkori vigasságokat rendez. |
A templomban 500 ülőhely van, ezzel a hollolai a középkori finn plébániatemplomok közül a harmadik legnagyobb. A templomban a főoltáron kívül még három mellékoltár is állt. Az ólomüveg ablakokat Lennart Segerstråle készítette 1929-ben.
A hollolai templomban 24 jó állapotú faszobor is fönnmaradt az 1400-as évekből.
A többek közt Jézust, Szűz Máriát, Szent György és a sárkányt ábrázoló faszobrok még ma is nagyon jó állapotban vannak.
A templomban található még egy az 1300-as évekből fönnmaradt szenteltvíztartó is.
|
1640-ben tűz pusztított a templomban, ezt sokan jelnek tekintették, hogy a hitközség vegye át a reformáció tanait. A felújított templomot 1650-ben adták át. Az addigi szűk ablakokat megnagyobbították, új fa berendezéseket, fapadokat helyeztek el, amelyek különösen jó állapotban maradt fönn.
|
Az 1600–1700-as években az Essenin család a templomba temetkezett, és Didrik von Essenin temetési címerei még ma is a templom falán láthatók.
|
Az oltárkép 1600-as években készült, amely a német Christoph Schwarz munkája.
|
A szószék is az 1600-as években készült.
|
A templom déli oldalán a Carl Ludwig Engel által tervezett klasszicista harangláb 1829–1831 között épült.
|
A Hollolai kőtemplom körüli temetőt mai nap is használják.
Fotó: Matti Touko |