Február 5. zászlós ünnep Finnországban, a finn himnusz költőjére, Johan Ludvig Runebergre emlékeznek ezen a napon a finnek.
5. helmikuuta on Suomen kansallisrunoilijan, Johan Ludvig Runebergin päivä.
1804. február 5-én Pietarsaarin született, és 1877. május 6-án Porvooban hunyt el Johan Ludvig Runeberg finn költő, tanár, újságíró, professzor.
Runeberg már életében elismerést szerzett hazájában, mint lírikus és epikus költő. A Kalevalát összeállító Elias Lönnrottal és a filozófus, államférfi Johan Vilhelm Snellmannal együtt jelentősen közreműködtek a finn nemzeti öntudat és nemzeti hovatartozás kialakulásában, és teremtették meg a finn nemzeti kultúra alapjait. Az 1830-as, ’40-es években alakította a finn nemzet és természet ideális képét, és adott a finn embereknek erkölcsi identitást a Stool zászlós történetei című verses kötetével, amelynek előszavaként jelent meg a Hazánk című vers. Ez lett később a finnek nemzeti himnusza. Runeberg svéd anyanyelvű finn volt, verseit is svédül írta.
Runeberg édesapja Lorens Ulrik Runeberg tengerész kapitány volt, édesanyja pedig Anna Maria Malm. Atyja a gyermek születésekor is a tengert járta, így csak hároméves korában látta először a fiát. Runebergnek három húga és két öccse volt. A fiúk édesapjuk mesterségét követték. Húga, Ulrika Carolina Runeberg(1808-1891) költő és tanár volt, ő lett az első finn költőnő, aki saját néven jelentette meg a verseit. A kis Runeberg sokat betegeskedett, kiskorában angolkóros volt, így csak három-négyéves korában tanult meg járni.
Iskolás évek
1822-ben Turkuban érettségizett, majd a turkui királyi akadémián filozófiát tanult, ahol csatlakozott az Északiak Klubja nevű hallgatói szervezethez, és baráti köréhez tartozott Johan Jakob Nervander, költő, fizikus és meteorológus, Johan Vilhelm Snellman, filozófus, író, a finn pénz, a márka megteremtője és Elias Lönnrot, orvos, nyelvész, botanikus, a finn nemzeti eposz, a Kalevala összeállítója.
Runeberg 1827-ben végezett, mint filozófus az egyetemen. Majd Jakob Tengström püspök gyermekeinek házitanítója lett Parainenben. Itt ismerkedett meg későbbi feleségével, a püspök unokahúgával Fredrika Tengströmmel, aki később maga is írónő lett. Ebben az időben születtek első versei. Így például 1830-ban a Paavo gazda(Saarijärven Paavo, svédül: Bonden Paavo)
1827-ben a turkui tűzvészben az akadémia is leégett, így azután 1828-ban az új fővárosba, Helsinkibe helyezték át az egyetemet. 1830-ban Runeberg is Helsinkibe költözött, az egyetemen a szónoklástan oktatója lett. Feladata a klasszikus és az új nyelv oktatása volt. Az 1832-ben alapított Helsingfors Morgonblad(Helsinki reggeli újság) első szerkesztője lett. A lapban számos kritikus cikket jelentetett meg a svéd akadémiáról és a svéd költészetről. Majd 1833-ban az egyetem latin irodalmi tanszékén dolgozott tovább. Közben egyetemi munkatársaival megalapították a Helsinki Líceumot.
Runebergék porvooi háza
Porvoo
1837-ben elfogadta a porvooi gimnázium latin irodalom tanári állását, így a család Porvooba költözött, itt is élt Runeberg haláláig. Tanári munkája mellett a Borgå Tidning(Porvooi Újság) számára írt 1838-39-ben. 1844-ben professzornak nevezték ki. Az 1850-es években sok időt töltött versek, elbeszélő költemények írásával. Runeberget már életében megbecsülték, Finnország első „nagy embere” lett, 50. születésnapja óta Runeberg napja február 5.
Runebergék otthona Porvooban ma múzem
A költő nevéhez egy kifejezés is kapcsolódik a finn nyelvben: „puhuu kuin Runeberg”(beszél, mit Runeberg), amely körülbelül azt jelenti, hogy érzelmekre hatóan, szépen, ám bőségesen beszél valaki.
Runeberg betegágya porvooi otthonában
1857-es nyugdíjazása után már csak írással foglalkozott. 1863-ban agyvérzést kapott, ettől kezdve, 1877-ben bekövetkezett haláláig, 13 éven keresztül ágyban fekvő beteg volt, nem alkotott tovább.
Gyermekeik közül a legismertebb Walter Magnus Runeberg (1838 - 1920) szobrász, ő alkotta édesapja szobrát 1885-ben, amely Helsinki központjában, az Esplanadi parkban áll.
A nagy család, a háztartás minden gondját Fredrika Runeberg viselte. Amikor pedig Runeberg megbetegedett 13 éven ápolta az ágyban fekvő költőt.
Fredrika nevéhez egy sütemény is fűződik, a Runeberg tortácska, amelynek története és több receptje, köztük egy vegán változat itt olvasható: Runeberg tortácskája – Runebergin torttu.
Az 1830-as években bontakozott ki költői munkássága, Ekkor jelent meg a Dikter(Versek) című első kötete. Költészetének alapja a görög-római klasszikus irodalom és az antik erkölcs volt. Ez megfelelt az 1820-as évektől kezdődő irodalmi divatnak. Runeberg költészetére a polgári romantika is hatott.
1832-ben jelent meg a hexameterben írt Hirvenhiihtäjät (Jávorszarvas vadászok), amely a finn nép életét mutatta be.
1833-ban a Dikter(Versek) második kötete jelent meg.
1836-ban a megjelenő harmadik verseskötete – a polgári romantika példája – a Hanna volt, amelynek műfaja családi elbeszélő költemény, és egy paplak életét mutatja be.
1841-ben született a Julqvällen versek és a Nadeschda című epikus költemény.
1844-ben a Kuningas Fjalar(Fjalar király) című kötetét adta ki, amelynek témája az isteni természet és az emberi akarat kapcsolata.
1848-ban, az európai forradalmak évében jelent meg az egyik legjelentősebb műve a Vänrikki Stoolin tarinat(Fänrik Ståls sägner, Stool zászlós történetei) című kötete. A mű az 1808-09-es svéd-orosz háborúban játszódik, amely Finnország meghódításáért, Finnország területén, finn katonák föláldozásával folyt. A verses mű hangja konzervatív, hazafias, ugyanakkor gyakran humoros is. A kötet első része 1848-ban, a második 1860-ban jelent meg.
Stool zászlós történeteinek egyik jelenete
A Stool zászlós történetei előszavaként jelent meg a későbbi finn nemzeti himnusz szövege, a Maamme(Vårt land, Hazánk). A vers 1846 nyarán már készen volt, és többen is megzenésítették. A mai himnusz zenéjét Fredrik Pacius, Finnországban élő, német zeneszerző szerezte. Nyilvánosan először 1848. május 13-án énekelték el a dalt. Érdekesség, hogy ugyanez a zenéje az észt himnusznak is.
A finn himnusznak magyar vonatkozása is lehet. Szopori Nagy Lajos irodalmár – a finn irodalom kutatója és fordítója – előadása alapján, amely a budapesti finn nagykövetség oldalán olvasható, Runeberg Hazánk című versére hatást gyakorolt Vörösmarty Szózata is.
„A Szózat először 1845-ben egy újságban, majd 1846-ban a Necken kalendáriumban is megjelent svédül, tehát Runeberg ismerhette. A kérdéssel több magyar és finn tanulmány foglalkozott.” Ha elolvassuk Runeberg versének magyar fordítását, valóban fölfedezhetünk hasonlóságot a két költemény között.
Részlet a Vänrikki Stoolin tarinat alapján, az 1950-es években készült filmből, Sven Tuuva története
A Stool zászlós történeteinek másik, a mai napig hallható verse a Porilaisten marssi(Björneborgarnas marsch, Pori induló), amely gyakran felcsendül nemzeti ünnepeken, katonai parádékon. A vers a Stool zászlós történeteinek 1860-as, második részében jelent meg. A szöveget finnre Paavo Cajander fordította. A videón a Viipurin Lauluveikot(Viborgi éneklő legények) nevű kórus énekli. A dal zeneszerzője ismeretlen, valószínűleg az 1700-as években született a muzsika.